wykrojniki

Czy wykrojniki można ostrzyć?

Noży w wykrojnikach introligatorskich nie da się ostrzyć. Mają one standardową wysokość 23,8 mm i próba ostrzenia ich zmniejszy wysokość noża, a w efekcie spowoduje nie docinanie materiału. Kolejnym przeciwwskazaniem do takich praktyk jest także budowa noża introligatorskiego. Jego trzon wykonany jest ze stali, o stosunkowo małej twardości aby dało się go kształtować nawet w skomplikowane kształty. Aby uzyskać pożądaną trwałość samo ostrze na wysokości około 0,3 mm jest utwardzane poprzez hartowanie laserem lub plazmą.
Próba szlifowania spowoduje usunięcie hartowanego wierzchołka noża. Jedynym prawidłowym postępowaniem w przypadku zużycia wykrojnika jest wymiana noży na nowe. Z płyty bazowej najpierw usuwa się amortyzatory gumowe (są one najczęściej również zużyte), a następnie noże.
Zaleca się aby podczas regeneracji wykrojnika wymienić wszystkie noże, tak aby wszystkie miały taką samą wysokość (stępione noże są niższe). W szczelinach w płycie bazowej w miejscu zużytych noży montuje się nowe. Przykleja się także nowe amortyzatory gumowe.

Jeśli jednak wykrojnik jest mocno wyeksploatowany, wówczas wykonujemy go całkowicie od nowa. Należy pamiętać, że płyta bazowa wykonana ze sklejki, jest stosunkowo miękka i wymiana noży może skutkować pogorszeniem jakości szczelin przez co spada dokładność wykrojnika.


Copyright 2012 - 2023 Wykrojniki.pl Wszystkie prawa zastrzeżone