wykrojniki

Wykrojniki do kartonu

Precyzyjne narzędzie!
Oto prawdziwa poligraficzna legenda, jedno z pierwszych i najczęściej używanych narzędzi służących do precyzyjnego i zautomatyzowanego wycinania zadrukowanych kartonów. Patrząc na to narzędzie można odnieść wrażenie, że wygląd wykrojnika jest niemal niezmienny od wielu lat. Przysłowiowy diabeł tkwi jednak w szczegółach i to co na pierwszy rzut oka wygląda podobnie w rzeczywistości jest zupełnie innym narzędziem. Nowoczesnym, wykonanym z dbałością o detale.

Wykonane w całości ludzką ręką…
Aktualny, modernistyczny wygląd wykrojnika do kartonu to spadek po pierwszych jego egzemplarzach w całości wykonywanych ręcznie. W pracowniach przypominających manufaktury używając piły stacjonarnej, wyrzynarki wycinano w sklejce szczeliny pod noże introligatorskie. Cała operacja uzależniona była od sprawnej ręki popychacza sklejki i jego wprawnego oka. Noże były kształtowane przy udziale prostych, manualnie obsługiwanych urządzeń. Wykonany ręcznie wykrojnik odniósł zaskakujący sukces i z powodzeniem wycinał proste kształty pudełek z różnych rodzajów kartonu.
Ciekawostką jest fakt, że wprawne dłonie i dobre oko potrafiły stworzyć wykrojnik nawet o bardzo nieregularnych kształtach, służące do wycinania np. naklejek i skomplikowanych kształtów postaci w książeczkach dla dzieci.

Początkowo jednak wykrojnik do kartonu wykorzystywano głównie do sztancowania najprostszych pudełek opartych na standardowych projektach opakowań.
Największym wyzwaniem dla producentów wykrojników było ręczne wykreślenie, bezpośrednio na sklejce, rysunku technicznego pudełka ze wszystkimi elementami jego zamknięcia i składania.
Zaskakujący jest fakt, że wprawny kreślarz, przy użyciu ekierek, cyrkli i linijek wykreślał siatkę pudełka, zachowując najdrobniejsze wymiary i kształty tworzące bryłę.
Z tego też powodu pierwsze wykrojniki wycinały głównie proste kształty pudełek charakteryzujące się brakiem drobnych uskoków i zagięć-opartych na kwadratach, walcach czy stożkach.

Wiedza specjalistyczna i postęp
Po latach na płaszczyźnie sklejki zaczęły pojawiać się bardziej ambitne formy opakowań kartonowych, nanoszone przy użyciu ploterów drukujących.
Powstały wysokozaawansowane programy projektujące najbardziej skomplikowane i nieregularne formy pudełek oraz automatyczne maszyny z laserową dokładnością wycinające szczeliny pod noże.
Zautomatyzowany proces obróbki i nadawania nożom kształtu umożliwił wycinanie wykrojnikiem bardzo precyzyjnych projektów opakowań, osiągających po złożeniu konstrukcyjnie dokładny i wizualnie estetyczny produkt-nierzadko przypominający kształtem gitarę lub piłkę. Ciekawostką może pozostać fakt, że nie udało się do tej pory zautomatyzować etapu wbijania noży do sklejki. Nadal stary, kultowy młotek jest w tej materii niezastąpiony.

Niby nic się nie zmieniło, a jednak wygląda inaczej…
Kolejne wersje wykrojnika do kartonu nie były efektem stylistycznej rewolucji, a raczej wynikiem technologicznego przeskoku od manualnego rękodzieła do numerycznie sterowanej dokładności.
Przyjemne odczucia estetyczne wywołuje lśniąca powierzchnia sklejki, gładkie i miłe w dotyku brzegi deski, na ciemno zabarwione wiązką lasera. dokładnie połączone noże w ustalonym porządku błyszczą mocnymi ostrzami. Bezpieczeństwo pracy wykrojnika w maszynie zapewniają solidne amortyzatory gumowe miękko okalające noże.

Niezawodne od lat
Wykrojniki do kartonu świetnie wypełniają postawione przed nimi zadania. Wycinają precyzyjnie i dokładnie zaprojektowane kształty opakowań ze wszystkich rodzajów kartonu.
Obszerna gama komponentów używanych w wykrojniku zapewnia najwyższą estetykę wyciętego pudełka.

Sprawdź, aby poczuć
Sprawdź jak nowoczesne narzędzie z najlepszymi cechami wieloletniego rozwoju, ułatwi Ci wyprodukowanie estetycznego i zaskakującego kształtem opakowania. Zweryfikuj czy to prawda, iż taki wykrojnik, potrafi pracować z niezawodną dokładnością wytrzymując w maszynie kilkaset tysięcy uderzeń.

Wykonamy go dla Ciebie szybko i precyzyjnie.


Copyright 2012 - 2023 Wykrojniki.pl Wszystkie prawa zastrzeżone