wykrojniki

Wykrojnik ? jak to działa?

Gotowy wykrojnik to dopiero połowa sukcesu ;)
Aby otrzymać gotowy produkt w postaci np. opakowania, oczywiście oprócz wydrukowanych i uszlachetnionych (np.: przez tłoczenie, złocenie, lakierowanie lub foliowanie) arkuszy kartonu konieczne jest wycięcie ich za pomocą wykrojnika.
W tym celu służy maszyna sztancująca będąca odmianą prasy. Wycięcie kształtu z arkusza następuje poprzez dociśnięcie go, z dużą (od kilku do kilkuset ton) siłą do wykrojnika. Ważna jest tu możliwość precyzyjnej regulacji docisku ponieważ, zbyt duży nacisk może doprowadzić do wcześniejszego zużycia albo nawet zniszczenia wykrojnika.

Dostępne są różne typy maszyn sztancujących:

- sztanctygiel ? chyba najpopularniejszy typ maszyny. Do jego zalet trzeba zaliczyć dużą precyzję ustawienia siły docisku arkusza do wykrojnika.
Wadą natomiast jest ograniczony format i konieczność ręcznego podawania arkuszy. Można na nim wykrawać bardzo szeroką gamę materiałów począwszy od papierów samoprzylepnych po bardzo grubą tekturę.
- cylindryczna (np. Heidelberg)- jest to maszyna mająca podobne cechy do sztanctygla, lecz arkusze podawane są automatycznie. Nie nadaje się ona do grubych tektur.
- rolowa (rolówka, rolsztanca) ? maszyna przypominająca wyżymaczkę od ?poczciwej starej Frani?. Są to dwa walce o długości od 1 do 2-3 m, pomiędzy którymi przepuszcza się wykrojnik z nałożonym arkuszem tektury. Zaletą jest dużo większy, w porównaniu z innymi format. Niestety do jej wad należą niska jakość pasowania arkusza do wykrojnika, niska wydajność, obsługa ręczna i wręcz niszczycielski wpływ na wykrojnik. W wykrojniku stosuje się wzmacniane noże. Używa się jej zazwyczaj do wykrawania dużych pudeł z tektur falistych.
- Automat sztancujący (Bobst, Iberica, WUPA, Sanwa?) Są to wysokowydajne maszyny sztancujące w pełni automatyczne, wyposażone także w funkcję separacji odpadów za pomocą form odpadowych. Ich jedyną wadą poza ograniczeniem formatu jest? ich cena.


Copyright 2012 - 2024 Wykrojniki.pl Wszystkie prawa zastrzeżone